Оскільки класний журнал є шкільним (державним) документом, то ведення правильних, чітких, нормативно визначених записів у ньому є обов’язковим для кожного педагогічного працівника. Основні вимоги та рекомендації щодо оформлення записів у класному журналі для 1-4 класів встановленого зразка зазначено у «Вказівках до ведення класного журналу» та відповідно до критеріїв та форм оцінювання навчальних досягнень учнів.
Дата проведення занять записується дробом, чисельник якого є днем, а знаменник – місяцем (04 /09)
Так само проставляється дата і на правій сторінці журналу. Звертаємо увагу, що приклад, наведений у «Вказівках до ведення класного журналу», не відповідає дійсності.
Переносити вимоги до записів у журналах для основної та старшої школи на початкову школу не допускається.
Усі записи у класному журналі ведуться державною мовою, чітко і охайно, пастою одного (синього або чорного) кольору. Допускається запис тем, змісту уроку на правій сторінці журналу мовою навчального предмета (російською та мовами національних меншин).
На відповідних сторінках класного журналу вказуються назви навчальних предметів. Назви освітніх галузей зазначати не потрібно.
1 клас Навчання грамоти (не слід відводити окремі сторінки на читання і письмо).
2-4 класи Українська мова.
Українське читання.
2-4 класи Іноземна мова (у дужках вказати мову).
1-4 класи Математика.
1-2 класи Я і Україна.
3-4 класи Я і Україна. Природознавство.
Я і Україна. Громадянська освіта.
1-4 класи Я і Україна. Довкілля.
1-4 класи Мистецтво.
Образотворче мистецтво.
Музика.
Трудове навчання: технічна і художня праця.
Фізична культура.
Основи здоров’я.
Якщо для вивчення предмета клас ділиться на групи, для кожної з них відводяться окремі сторінки.
У разі, коли загальна кількість годин з предмета складається з годин інваріантної та варіативної складових, усі записи в журналі необхідно вести на сторінках відповідного предмета.
На сторінках «Облік відвідування відсутність учня слід записувати у вигляді дробу, чисельник якого вказує на причину відсутності (н – відсутність без поважної причини, хв - відсутність через хворобу, пп – відсутність з поважної причини, а знаменник – на кількість пропущених уроків.
На адаптаційний період першокласників у 2010-2011 навчальному році відведено 2 тижні (з 1 по 13 вересня 2010 року). Роботу з дітьми проводять відповідно до методичних рекомендацій «Перші кроки дитини в школі» (авт. Корнійчук І.В., Ільїна К.Д., Петренко Н.І.). Тематично-календарне планування з основних предметів: навчання грамоти, математики, курсів «Я і Україна», «Основи здоров’я» слід починати з 14 вересня 2010 року.
У класному журналі відводиться окрема сторінка «Адаптаційний період», де щодня вноситься запис про проведення 3 уроків (за посібником «Перші кроки дитини в школі»). Крім того, кожен навчальний день можна доповнити заняттями з музики, образотворчого мистецтва, фізичної культури, трудового навчання. У класному журналі вноситься запис про проведення таких уроків на окремих сторінках з цих предметів.
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.08.2008 р. №755 «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи» оцінювання навчальних досягнень молодших школярів має ґрунтуватися на позитивному принципі, що передусім передбачає врахування рівня досягнень учня, а не ступеня його невдач (журнал «Початкова школа» №10, 2008 рік).
Вербальне оцінювання навчальних досягнень учнів у 2010-2011 навчальному році здійснюється у 1 і 2 класах. При цьому ніякі записи у рівнях (буквами) чи балах (цифрами) не допускаються.
У початкових класах застосовуються різні види контролю: поточний, періодичний, тематичний та підсумковий, що дає змогу більш об’єктивно оцінити рівень засвоєння програмового матеріалу, сформованості предметних компетенцій та цільових компетентностей при вивченні кожного навчального предмета.
Корегуючий бал за всі види оцінювання не виставляється.
Облік поточних оцінок ведеться на лівих сторінках класного журналу.
Тематичне оцінювання, як правило, здійснюється після засвоєння програмової теми. У разі, коли вона розрахована на велику кількість годин, її слід розділити на логічно завершені частини – підтеми. Якщо ж програмова тема невелика за обсягом, то її можна об’єднати з однією або кількома наступними темами. Отже, одиницями тематичного контролю можуть бути: підтема, тема, кілька тем, модуль. Розподіл та об’єднання уроків для тематичного оцінювання проводиться з урахуванням логічної структури їх змісту. Кількість тематичних блоків для оцінювання визначається учителем залежно від кількості годин на тиждень та логічної завершеності теми (орієнтовно: 1 год – 2 тематичних оцінки за семестр, 2-3 год – 3-4 тематичних оцінки тощо). У журналі тематична оцінка позначається: Тем. бал (тематичний бал). Виставлення тематичної оцінки здійснюється на основі поточних та перевірних (самостійних, контрольних, тестових тощо) робіт з певної теми.
При складанні календарно-тематичних планів з української мови, математики необхідно передбачити 1-2 уроки після контрольних робіт для проведення аналізу виконання контрольних робіт, повторення, узагальнення з теми тощо. Після цих уроків виставляється тематичний бал.
Підсумкові контрольні роботи з навчальних предметів можуть проводитись відповідно до розпорядження директора загальноосвітнього навчального закладу чи органу управління освітою під час інспектування загальноосвітнього навчального закладу. Фіксуються вони у журналі з наступним коригуванням календарно-тематичного плану. Результати цих робіт враховуються під час виставлення підсумкових балів за семестр, але вони не є визначальними.
Періодичний контроль спрямовується на визначення й оцінювання сформованості загальнопредметних умінь і навичок. Записування результатів періодичного контролю здійснюється у період їх проведення у колонці на лівій сторінці журналу без фіксації дати (оцінки виставляються упродовж певного періоду). Допускається скорочення назв періодичного контролю за правилами скорочення слів української мови.
На правій сторінці журналу одночасно із записом змісту уроку зазначаються відповідні види перевірок у ті дні, коли вони проводилися. У цьому випадку назва виду перевірної роботи на правій сторінці записується декілька разів.
З української мови перевіряються й оцінюються навчальні досягнення учнів із таких аспектів:
- слухання-розуміння (аудіювання);
- діалогічне мовлення;
- монологічне мовлення (усний переказ чи твір);
- читання вголос;
- читання мовчки;
- письмо (письмовий переказ);
- знання про мову й мовлення, мовні уміння і навички (мовна тема);
- орфографічні та пунктуаційні навички (диктант);
- графічні навички письма (списування).
За навчальні письмові перекази і твори бали в журнал не виставляються. За контрольний письмовий переказ у журнал заноситься тільки оцінка за зміст. У зошит виставляється дві оцінки в балах: за зміст і за грамотність.
Відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів() за списаний текст (списування) виставляються дві оцінки: одна за грамотність, друга – за каліграфію, швидкість і культуру оформлення письмової роботи. Грамотність оцінюється за такими самими критеріями, що й диктант.
За індивідуальну перевірку (діалог, усний переказ, усний твір) бали виставляються протягом семестру у відповідну колонку. Тому доречно винести ці колонки у журналі на початок кожного семестру без фіксації дати.
Якщо учень був відсутній під час написання контрольної роботи (диктанту, мовної теми, письмового переказу, контрольної роботи з математики), учитель організовує роботу так, щоб учень мав можливість на наступних уроках або під час індивідуальних занять надолужити пропущений навчальний матеріал та одержати відповідний бал.
Підсумкова перевірка навички читання здійснюється у 2-4 класах індивідуально два рази на рік: в кінці першого (з 15 по 25 грудня) і в кінці другого (з 5 по 15 травня) семестрів. Результати перевірки фіксуються в балах (3-4 класи) у колонці без зазначення дати.
Швидкість читання не є пріоритетом при визначенні оцінки за рівень сформованості навички читання, якщо це не поскладове читання.
Навчальною програмою з читання передбачено вивчення напам’ять відповідної кількості творів:
2 клас – 6-7 віршів;
3 клас – 7-8 віршів;
4 клас – 8-10 віршів, 2-3 уривки з прозових творів.
Перевірка цього виду діяльності здійснюється індивідуально, що дає змогу вчителю накопичувати оцінки. Бали за вивчені напам’ять твори виставляються у наступній колонці після уроку, коли цей твір було задано, без фіксації дати.
Перевірка вивчення напам’ять творів малих жанрів (скоромовок, прислів’їв, приказок) здійсню
методист початкової освіти
четвер, 26 лютого 2015 р.
Про затвердження змін до навчальних програм для 4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
22.12.2014 № 1495
Про затвердження змін до навчальних програм
для 4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів
На виконання статті 15 Закону України "Про освіту", постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2011 № 462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти», наказу Міністерства освіти і науки України від 05.11.2014 № 1275 «Про проведення експертизи та громадського обговорення типових навчальних планів та навчальних програм для початкової школи» та рішення колегії Міністерства освіти і науки України (протокол № 8/3-2 від 01.12.2014)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити зміни до навчальних програм для 4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів та надати їм гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки» за списком, що додається.
2. Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти (Кононенко Ю. Г.), забезпечити оприлюднення навчальних програм на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України.
3. Управлінням (департаментам) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій, керівникам загальноосвітніх навчальних закладів забезпечити необхідні умови щодо реалізації змісту навчальних програм для 4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів.
4. Управлінню зв’язків з громадськістю та забезпечення діяльності Міністра (патронатній службі) (Загоруйко Ю. А.) зробити відмітку у справах архіву.
5. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Заступник Міністра П. Б. Полянський
Додаток 1 до наказу
від 22.12.2014 № 1495
Список навчальних програм
для загальноосвітніх навчальних закладів,
яким надано гриф «Затверджено Міністерством освіти і науки України»
№ п/п Назва навчального предмета
1. Українська мова. 4 клас
2. Літературне читання.4 клас
3. Математика. 4 клас
4. Природознавство.4 клас
5. Я у світі.4 клас
6. Інформатика. 4 клас
7. Російська мова для шкіл з російською мовою навчання. 4 клас
8. Українська мова для шкіл з навчанням російською мовою. 4 клас
Директор департаменту загальної
середньої та дошкільної освіти Ю. Г. Кононенко
Зміни до програм можна знайти на сайті http://www.mon.gov.ua/ua/activity/education/56/692/educational_programs/1418040818/
Підписатися на:
Дописи (Atom)