За Україну, за її волю,
За честь, за славу, за народ!
М. Вороний
Мета: поглибити знання учнів про історію, природні ресурси, культурну спадщину України; формувати культуру взаємовідносин між людьми, повагу до традицій і звичаїв українського народу; виховувати почуття патріотизму; сприяти розвитку пізнавального інтересу.
Обладнання та оформлення: Державний Прапор України; елементами народної символіки; проектор, комп’ютер; записи музики, відеоролики: «Небесна сотня», «Україна прекрасна»; мультимедійна презентація.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Учні розташовуються в класній кімнаті.
Лунає пісня «Разом і до кінця»
Учитель: Доброго дня!
Сьогодні свято завітало в школу,
Бо перше вересня, і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку,
Ми розпочнемо Перший наш урок.
II. Мотивація навчально-виховної діяльності учнів.
Учні:
Увага! Увага! Скінчилось літо!
А скільки пригод неймовірних прожито!
Поїздки до моря, веселі походи,
Ігри та сонце, дарунки природи!
Від серпня я пройшов місток,
У вересень ступив лиш тільки,
Сухий березовий листок
Спурхнув метеликом із гілки.
І другий крутиться млинком.
А я біжу на шум і галас,
Де першим радісним дзвінком
До мене школа обізвалась!
Учитель. Пограймо в гру «Інтерв’ю» і дізнаємось, чи добре ви відпочили.
(Підготовлений учень задає питання учням класу)
- Чи гарно ти відпочив улітку?
- Як ти допомагав своїм близьким?
- Як спілкувався з однокласниками протягом літа?
- Хто із задоволенням йшов сьогодні до школи?
- Хто скучив за товаришами?
- Про що думав по дорозі до школи?
Учитель. Давайте привітаємо один одного словами:
«Привіт, привіт, тобі, мій друже!
Я радий бачить тебе дуже.»
(учні повторюють слова, дивлячись один на одного)
Учитель. Наш перший урок 2014-2015 навчального року пропоную розпочати рядками про Україну.
Учень: На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.
Ти з давніх віків непокірна була
І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося - її здобула
Звитяжна моя Україна.
На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.
В садах і дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,
І чути співочі дівчат голоси,
- Пісенна моя Україна.
Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.
Квітуй, мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праці міцна та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя Україно!
III. Основна частина.
Оголошення теми уроку.
Учитель: Подивіться, будь ласка, у вікно: шепоче замріяний вітер слова кохання річці синьоокій, а день стоїть у шелестах золота та яскравих кольорах осінніх квітів. Обнялися голубе небо і пожовкле колосся безкраїх степів. Такою ми бачимо під вересневим сонцем нашу неньку - Україну.
Україна — це держава, яка багато чого зазнала на своєму віку: татаро-монгольську неволю, панування польської шляхти, царський режим та кріпацтво, німецько-фашистську агресію та сталінські репресії. Але упродовж усього періоду існування України народ боровся за волю, за незалежність.
Тому тема першого уроку 2014-2015 навчального року
«За Україну, за її волю,
За честь, за славу, за народ!»
М. Вороний
Вправа «Мікрофон». Моя Україна – це…
Учитель.
Золотавий вечір впав на тихі верби,
Солов’їна пісня ллється вдалині,
І мрійлива річка між гаями в’ється –
Все це – Україна. Все це – я і ти!
Звучить запис пісні К.Бужинської «Україна – це ми»
Наш урок присвячений рідній Батьківщині. Він незвичайний, бо
передбачає, що ми здійснимо цікаву подорож. Нас чекають такі маршрути:
Маршрут 1. Україна, Батьківщина, Вітчизна.
Маршрут 2. Славетні українці.
Маршрут 3. Мій край – моя історія жива.
Маршрут 4. Народна скарбничка.
Маршрут 5. Поради Президентові України.
Маршрут 6. Пройди лабіринт.
Маршрут 1. Україна, Батьківщина, Вітчизна.
Учитель. Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною країною. Наша держава – Україна, суверенна і незалежна, демократична і правова.
- Що ж означає вислів «Україна – суверенна держава»?
(Вона має право самостійно, без втручання інших держав вирішувати всі свої внутрішні та зовнішні справи.)
- А ще Україна – демократична. Це означає, що влада в ній належить народові. Тільки народ може змінювати її основи – конституційний лад.
Учитель: - Україна - одна з найбільших держав Європи. За офіційною статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За цим показником Україна займає 29 місце у світі.
- Погляньте на карту України. На ній позначено кордони української землі. На півдні нашу державу омивають теплі моря - Чорне й Азовське, є в нас чудові гори.
Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України - Дніпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається безкраїми нивами жито-пшениця.
Пишається Україна мальовничими містами і селами.
Учні:
1. Київ – стародавнє і вічно юне місто, столиця нашої держави – України.
Київ – одне з найкращих міст світу. Красиве воно в будні і в свята, в усі пори року. А особливо гарне воно весною, коли запалюють свої свічки каштани.
Головна і найкрасивіша вулиця Києва – Хрещатик. На Хрещатику завжди ніби свято. Багато людей іде по широких тротуарах, по бруківці мчать тролейбуси, машини. А під землею побудоване метро.
Це місто багате театрами, бібліотеками, школами, стадіонами, заводами. Але найбагатше місто роботящими людьми. Це вони зробили нашу столицю такою неповторною.
2. Львів – велике, стародавнє місто. Його заснував князь Данило Галицький. І назвав ім.`ям свого сина Лева.
3. Ужгород – місто, що на річці Уж.
4. Запоріжжя – місто за порогами Дніпра.
5. Луганськ - місто, яке розташоване на берегах річки Лугань.
6. Харків – місто, що стоїть на річці Харківка.
- А які ще міста України ви знаєте?
А зараз ми з вами проведемо конкурс «Мовознавство для допитливих»:
Завдання: Здійсніть подорож містами України і скажіть, хто вас зустріне:
у Києві - (киянин);
у Донбасі - (донбасівець);
у Кіровограді - (кіровоградець);
в Одесі - (одесит);
у Харкові -(харків’янин);
у Чернівцях - (чернівчанин);
у Львові - (львів’янин);
у Чернігові - (чернігівець);
у Сумах - (сумчанин);
у Полтаві - (полтавчанин).
Учитель: - Щороку ви поглиблюєте, збагачуєте новим змістом поняття «Батьківщина». Нещодавно поняття «Батьківщина» обмежувалось для вас рідною хатою, де вперше пізнали любов та опіку мами і тата, ласку бабусі, мудрість дідуся, тепло родини. Проминуло раннє дитинство - і вже стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, що ви не просто діти своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина наша - Україна, велика і прекрасна.
- Про різноманіття природних ресурсів Ви довідаєтесь від учнів- природознавців.
Учні-природознавці
1. Природно-ресурсний потенціал України поєднує у собі колосальні запаси корисних копалин і природних ресурсів:
• Кам’яне і буре вугілля - запаси 45,5 мільярдів тон;
• Нафта і газ - 307 родовищ;
• Торф - 1,5 тисячі родовищ;
• Залізні руди - 27,5 мільярдів тон;
• Марганець - 2,3 мільярди тон.
2. Україна багата на такі корисні копалини, як: нікель, ртуть, титан, боксити, кухонна сіль, сірка, каолін, вогнетривкі глини, облицювальне каміння та інші.
Більша частина території України розташована в західній частині Східноєвропейської рівнини. Завдяки теплому клімату, гарному рельєфу і чорноземам, що є третиною світових запасів, в Україні надзвичайно сприятливі умови для сільськогосподарського виробництва.
3. В Україні нараховується понад 70 тисяч річок та 20 тисяч озер, 9 мільйонів гектарів країни вкрито лісами, що становить 1/7 від її площі.
Учитель: Мова відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але й у житті кожної людини, адже слова мають свою енергетику, а отже - чинять вплив на нас із вами. Детальніше вам розповість група учнів-лінгвістів.
Учні-лінгвісти
1. Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.
Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є мова - його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, переданий нам попередніми поколіннями, виплеканий у давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці. Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та історію. Ось як про це свого часу сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирають мову».
2. Один давньогрецький філософ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Це дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать українців інші народи, залежить від самих українців. Ми хочемо бути багатомовними та освіченими, хочемо, щоб про нас знав увесь світ, хочемо шанувати та любити рідну мову. Українська мова - це святі скрижалі української нації, тому її слід берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про її значення, про її цілющу, відроджуючу силу:
3. Ми з нею відомі усюди,
Усе, що треба нам, є.
А хто свою мову забуде,
Той серце забуде своє.
Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот.
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.
В. Сосюра
Учитель: Слава країни - це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне - люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ. Ми крокуємо наступним маршрутом «Славетні українці». Слід згадати найвидатніших, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам’ять, у душу народу українського.
- Про них Вам розкаже група учнів-соціологів.
Учні-соціологи
1. Тарас Григорович Шевченко - український поет, філософ, письменник, графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці, духовний батько сучасного українського народу.
2. Григорій Сковорода - педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.
3. Микола Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.
4. Михайло Грушевський - історик, організатор української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.
5. Борис Патон - всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України, автор технології зварювання тканин.
6. Ігор Тамм - видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з фізики.
7. Микола Амосов - видатний український лікар, учений у сфері серцево- судинної хірургії, біокібернетик.
8. Леонід Каденюк - перший космонавт незалежної України, Г ерой України.
9. Відомі українські спортсмени: Сергій Бубка (стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання), Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня гімнастика), брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і Олександр Усик (бокс).
Фізкультхвилинка «Україно, ми – твоя надія»
Учитель: . На долю нашого народу випало багато героїчного і водночас трагічного. Історія України – це історія народу, який протягом багатьох століть боровся за свою незалежність. Ми переходимо до наступного нашого маршруту «Мій край – моя історія жива».
- Про одну із сторінок становлення України, вам розкажуть учні- історикознавці.
Учені-історикознавці
1. Історія України... Забуті імена, викреслено з пам'яті цілі сторінки, зруйновані могили, поломані хрести, понищені церкви. Сьогодні ми хочемо воскресити в пам'яті одну із забутих сторінок нашої історії про Українських Січових Стрільців.
2. Створений в розгар І-шої світової війни, легіон Січових Стрільців - це була армія справжніх інтелігентів, носіїв високих ідей і благородних ідеалів.
3. УСС - єдина армія того жорстокого часу, який ні тодішні, ні пізніші противники ніколи не залишили жодного факту мародерства, насильництва щодо полонених чи населення.
4. Восени і взимку 1914 р. навесні 1915 р. легіон успішно вів воєнні дії в Карпатах проти угорських військ, зокрема на горах Ключ, Маківка, в боях за Самбір, Стрий, де стрільці вкрили себе невмирущою славою.
5. Густо падали жертви під час кровопролиття, під час боїв, густо росли білі березові хрести на стрілецьких могилах, однак на зміну полоненим вливалися інші сили із добровольців. Ніщо не могло зупинити січовиків виборювати кращу долю для свого народу.
6. У 1915-1919 роках українські січові стрільці вели кровопролитні бої на подільській землі, щедро окроплюючи її своєю кров'ю.
Демонстрація фільму про Січових Стрільців
7. Не дивлячись на заборону, крізь довгі роки поневірянь і забуття своєї історії, народ не забув стрільців, наділив їх любов'ю, пошаною. Стрільці - це наша гордість, і наша честь, наша слава.
8. Як орел до сонця свій зір направляють
Се наші кохані січові стрільці.
Чи може, що грудь зі сталі,
Що серце в грудях, молотом б'є.
Що в бою, як горде козацтво вмирали,
За волю Вкраїни давали життя?
9. Могили... Скільки їх по безкрайнім просторам нашої України, по лісах, по лісових нетрях, по горах, іменних і безіменних, закинутих, забутих людьми і Богом.
10. Вороги української нації знали, що народ, в якого жива історична пам'ять, що не роби, а кожної миті може прокинутися і знову стати на свій захист.
11. Тому-то почалося нечувана у своєму безумстві друга війна проти Українських Січових Стрільців - війна з їхніми могилами.
12. І, здавалось, пропало все, здавалося, що зникне слід по-нашому стрілецтву. Та лишилося те, що в народі убити нікому не можна. Лишилася вічно жива стрілецька пісня.
Пісня "За Україну, за її волю…»
Учитель: - Наша держава горда від того, що зуміла виховати людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти справедливість. Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти достойне місце у світовій спільноті.
Трагічні події в Україні, починаючи з листопада минулого року, тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Кожному з нас необхідно усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвувала своїм життям «Небесна сотня».
Демонстрація відеофрагменту «Небесна сотня»
Учень: Народе мій, пишаюся тобою:
Моя душа - частинка твого «Я».
Красою правди у святім двобою
Понад Майданом сонця лик сія...
Є нація! Хай знають всі у світі:
Ми є! Народ піднявся із колін!
І переможно сонце правди світить,
Співає гордо наш Державний Гімн.
Учні виконують Державний Гімн України
Учитель. Ми закликаємо вас сьогодні згадати у ваших молитвах усіх Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє. Хай пам'ять всіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на власній землі. У жалобі схилимо голови. Вони згасли як зорі.
Нехай кожен з нас торкнеться пам’яттю цього священного вогню - частинки вічного. А світло цієї свічки хай буде даниною тим, хто навічно пішов від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам’яті!
(Під пісню «Мамо, не плач…» ведучий запалює свічку
і передає її учням по колу. Свічку передають з рук в руки )
Учень
У нашій пам'яті Ви назавжди лишились,
Історія одна, і Ви - її частина.
Ви тільки знайте, браття, ми за Вас молились,
І молимось: за Вами - ненька Україна!
Вже не повернеться додому той хлопчина,
Що його вчора тільки мати відпустила,
Поцілувала, тихо мовивши: "Іди, дитино,
За щастя України, бо вона - єдина".
Казала мати берегти себе. Але даремно,
Бо хлопець був готовий йти безстрашно,
Аби лише країна, котру так кохав страшенно,
Не стала на коліна, а боролася відважно.
Хлопчина вірив, що колись, одного ранку,
Відкривши очі, він відчує повну волю.
Але та куля, в день зимовий, на світанку,
Перехопила подих та змінила долю.
Хлопчина вірив, що колись, одного дня,
Розкаже син йому, як любить Батьківщину.
Хіба він знав, що борючись за це щодня,
Все доведеться відпустити в мить єдину.
Так. Той хлопчина, він не знав тоді,
Що нелюд пострілом прицільним забере життя.
І браття хлопця, українці, у біді,
Заплачуть, відпустивши тіло в небуття.
Але ж душа, душа Героя вічно лине!
До тебе наші сльози, молитви, зізнання!
Повір, хлопчино, наша пам'ять не загине,
Як і омріяні тобою воля та кохання.
Небесна сотня. Прапор. Чорна стрічка.
І сльози, бо ти, хлопче, словом вже не з нами.
Але в думках ти поруч, і не згасне свічка,
І линуть буде "Слава Україні!" над ланами.
Учитель: - У прислів’ях, приказках, крилатих виразах втілені моральні цінності українського народу, які живуть сотні років та висвітлюють найвищу мудрість - як бути Людиною. І наш наступний маршрут «Народна скарбничка». Проведемо конкурс «Дерево мудрості».
(Учням пропонуємо закінчити прислів’я)
- «Без верби і калини…» (немає України).
- «Людина без рідної землі…» (як соловей без гнізда).
- «За рідний край…» (життя віддай).
- «Та земля мила…» (де мати народила).
- «За народ і волю…» (віддамо життя і долю).
- «Жити - …» (Вітчизні служити).
- «Нема на світі другої України…» (немає другого Дніпра).
Учитель: - Маршрут 6 «Поради Президентові України». Кожен громадянин держави може звернутися до Президента України. Отже, у вас є сьогодні така нагода.
(Учні пишуть побажання Президентові України)
Учитель. Маршрут «Пройди лабіринт». На цьому маршруті ми підіб’ємо підсумки нашої подорожі. Якщо правильно пройдете лабіринт, то прочитаєте уривок із поезії.
д р а й о л а н у с У к
К е и р і с о ш у й е, я р
р щ й к м а в’ и, й, а щ с а
а й, р й о ш ї б о г о ь ї
с и і и в а н ю б і з т н
и в д н а н а. Л е р в е а!
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна!
V. Підсумки уроку
Учитель. У І ст. н. е. римський державний діяч, філософ Цицерон на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя».
Незалежність України дає можливість кожному з нас стати справжнім господарем своєї землі. А для цього потрібно любити свою Батьківщину, віддавати їй розум і серце.
Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина. Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.
Демонстрація відеофрагменту «Лише у нас на Україні»
Вчитель. Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули вороги і багато наших земляків на сьогодні мобілізовано до лав українського війська. Вони з честю воюють на сході з терористами та російським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони нашої держави . Деякі російські політики, а саме лідер ЛДПР В.В. Жириновський, пропонує поділили нашу державу на шматки між Польщею, Румунією, Угорщиною та Росією. Цього ніколи не буде і ми з вами ніколи такого не допустимо!
Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями та мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір'ю українців, які свято шанують і люблять її.
Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь Що більше буде зроблено для цього сьогодні, то краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Бо, як сказано в Біблії, «...хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздається». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками і серцями.
Відео «Молитва За Україну» (Діти запалюють свічки)
Учень. Молюсь за тебе, Україно,
Молюсь за тебе кожен час,
бо ти у нас одна-єдина, -
Писав в своїх віршах Тарас.
Молюсь,- казав він, щоб у тебе
Не було між людьми війни,
Щоб завжди було чисте небо
На нашій стомленій землі.
Щоб завше у садку смерека
Весняним квітом під вікном цвіла
І прилітали з вирію лелеки,
Щоб гомін хвиль послухати Дніпра!
Учитель: Діти, серед нас є присутній журналіст. Він хоче написати статтю в шкільну газету про нашу роботу. І хоче взяти у вас інтерв’ю. Закінчіть одну з фраз :
- Мені було цікаво дізнатися про....
- Найбільшим відкриттям для мене було...
Ви - майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.
Ми Єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного - миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою.
Т. Чурко, вчитель початкових класів Рожнівського НВК
методист початкової освіти
вівторок, 19 серпня 2014 р.
Перший урок (1 клас)
Тема. За Україну,за її волю,за честь,за славу,за
народ…
Мета. Ознайомити дітей з поняттями «Україна,держава,єдина,Січові стрільці».
Розширити знання про рідний край.
Прищеплювати любов до рідного дому,краю,України.
Обладнання: малюнки – гуцульська садиба,одяг
українців;
карта України;
пісні про Україну.
План і хід уроку
1. Актуалізація знань учнів
1.1. Вступне слово
-Високо-високо в горах жила щаслива сім’я: тато,мама і маленька дівчинка.Вони дуже любили свій дім,гори,природу,що оточувала їх,і часто співали коломийки про рідний край,слухали пісні про красу рідної землі.
-Одну із таких пісень вони запропонували послухати нам і подумати,про що вона.(Звучить пісня «Де на світі є така земля..» - додаток 1.)
1.2. Бесіда
-Що ви уявили,слухаючи цю пісню?
-Кого побачили коло рідної хати?
-Давайте знайдемо на дошці малюнок до цієї пісні.
-Що на ньому зображено?
-Так,це рідний дім цих діток,їхні батьки коло хати.Тут вони живуть з батьками.Це їхня маленька Батьківщина.У кожного з нас є свій рідний дім,з якого починається наша Батьківщина.
-Що росте біля хати?
-В що одягнуті люди на малюнку?
-Чим він прикрашений?
-Чому?
(Звучить мелодія коломийки).
-Яка це мелодія?
-Де її співають?
-Хто співає?
-А ми вміємо співати коломийки?
-Гуцульські коломийки звучать у кожній хаті нашого села.Їх уміють співати ваші батьки,бабусі й дідусі.Вони вчать співати й вас.Ось яку співанку запам’ятала маленька Марічка від своєї бабусі – знаної у селі співачки.
( Дівчинка виконує коломийки – додаток 2 ).
Фізкультхвилинка.
2.Мотивація навчальної діяльності.
Рідна хата,батьки і родина-це маленька моя Батьківщина.Звідси починається – Україна,держава,в якій живемо ми,українці.Її не можна забрати чи розділити,бо вона в серці кожного з нас.Ось вона – Україна на карті.(Знайомство з картою України).
За право називатися державою боролося не одне покоління українців.Ось ця стежина веде нас в минуле,в ті часи,коли Українські Січові Стрільці 100 років тому стали на захист української землі,культури.Це були патріоти,які хотіли бачити Україну незалежною державою.Ось вона – наша рідна Україна.Сьогодні ми помандруємо її просторами.
3.Робота над темою.
3.1.Заочна мандрівка по Україні.
-У кожного з нас є родичі,які проживають далеко від рідного дому.
Попробуймо розповісти про них.
( Діти розповідають,де живуть їхні бабусі,дідусі,родичі ).
-«Мандрівка» по Україні за маршрутом:
-Косів – Івано-Франківськ – Кельменці(Буковина)-Волинь(Луцьк) – Луганськ – Одеса – Київ…
Донецьк – Крим – Луганськ – частина України.
-Що ми знаємо про Київ?
3.2.Бесіда за планшетом «Київ – столиця України»
-Що ми бачимо на цих малюнках?
-Які події відбувалися на Майдані?
-Що ми про них знаємо?
3.3. Хвилини пам’яті: складаємо віночок пам’яті Героям Небесної Сотні.
(Кожна дитина несе на дошку свою квіточку до віночка пам’яті).
-Вшануємо пам’ять героїв хвилиною мовчання.
3.4. Хвилини творчості.
-Ось і ваші маленькі ручки долучилися до великої справи – збереження пам’яті про тих,хто загинув у боротьбі за незалежність України.Запам’ятайте цей час.
-А щоб ви завше пам’ятали сьогоднішній урок,день,події в Україні,попробуємо на папері залишити «слід» від вашої долоньки.
(Діти відмальовують свою долоньку).
4.Підсумок уроку.
- Сьогодні,у цей час,тисячі ваших ровесників у своїх класах ведуть розмову про свій рідний край,про Україну.Ми радіємо,що нас багато.Віримо,що всі діти хочуть миру на рідній землі,у єдиній державі – Україні.Шлемо вітання всім,хто живе на українській землі.(Діти розказують вірші про Україну – додаток 3.
Приклеюють відмальовані долоньки довкола карти України).
-Звучить пісня про Україну.
Додаток 2.
Послухайте,люди добрі,
Що хочу казати:
Україну,Гуцульщину
Буду прославляти.
Люблю свою рідну хату,
Рідну Україну.
Тут з батьками проживаю
Вже не одну днину.
Співаночки у віночки
Умію звивати.
Їх бабуся нам складала,
Учила співати.
А я свою Україну
Повік не забуду.
Співанками,як бабуся,
Прославляти буду.
Лети,моя співаночко,
Із гір по долині.
Хочу жити в мирі,дружбі
В єдиній Вкраїні.
Додаток 3.
Українську вишиванку
Одягнули всі ми зранку.
Ми – вкраїнські школярі,
Ось в нас книги,»Букварі».
Поспішали в рідну школу –
Гарну,світлу,веселкову –
Щоб привіт послати нині
Всій школярській Україні.
І на південь,і на схід,
Де живе вкраїнський цвіт.
І на північ,де малята
Теж прийшли усі на свято.
Свято єдності,любові…
Адже всі сьогодні в школі
Україну прославляють,
Миру,злагоди бажають.
В кожнім домі,в кожній хаті
Має мудрість панувати.
Радісний,щасливий сміх
Звеселяти має всіх.
В мріях діти всі єдині:
Зичим миру Україні!
Досить смутку,сліз,тривоги,
Небезпеки на дорогах!
Об’єднаймо рученята,
Нас,школяриків,багато.
Хай на всі простори лине:
«Україна в нас єдина!»
Вчитель
початкових класів
Річківського НВК
Копчук М.Д.
народ…
Мета. Ознайомити дітей з поняттями «Україна,держава,єдина,Січові стрільці».
Розширити знання про рідний край.
Прищеплювати любов до рідного дому,краю,України.
Обладнання: малюнки – гуцульська садиба,одяг
українців;
карта України;
пісні про Україну.
План і хід уроку
1. Актуалізація знань учнів
1.1. Вступне слово
-Високо-високо в горах жила щаслива сім’я: тато,мама і маленька дівчинка.Вони дуже любили свій дім,гори,природу,що оточувала їх,і часто співали коломийки про рідний край,слухали пісні про красу рідної землі.
-Одну із таких пісень вони запропонували послухати нам і подумати,про що вона.(Звучить пісня «Де на світі є така земля..» - додаток 1.)
1.2. Бесіда
-Що ви уявили,слухаючи цю пісню?
-Кого побачили коло рідної хати?
-Давайте знайдемо на дошці малюнок до цієї пісні.
-Що на ньому зображено?
-Так,це рідний дім цих діток,їхні батьки коло хати.Тут вони живуть з батьками.Це їхня маленька Батьківщина.У кожного з нас є свій рідний дім,з якого починається наша Батьківщина.
-Що росте біля хати?
-В що одягнуті люди на малюнку?
-Чим він прикрашений?
-Чому?
(Звучить мелодія коломийки).
-Яка це мелодія?
-Де її співають?
-Хто співає?
-А ми вміємо співати коломийки?
-Гуцульські коломийки звучать у кожній хаті нашого села.Їх уміють співати ваші батьки,бабусі й дідусі.Вони вчать співати й вас.Ось яку співанку запам’ятала маленька Марічка від своєї бабусі – знаної у селі співачки.
( Дівчинка виконує коломийки – додаток 2 ).
Фізкультхвилинка.
2.Мотивація навчальної діяльності.
Рідна хата,батьки і родина-це маленька моя Батьківщина.Звідси починається – Україна,держава,в якій живемо ми,українці.Її не можна забрати чи розділити,бо вона в серці кожного з нас.Ось вона – Україна на карті.(Знайомство з картою України).
За право називатися державою боролося не одне покоління українців.Ось ця стежина веде нас в минуле,в ті часи,коли Українські Січові Стрільці 100 років тому стали на захист української землі,культури.Це були патріоти,які хотіли бачити Україну незалежною державою.Ось вона – наша рідна Україна.Сьогодні ми помандруємо її просторами.
3.Робота над темою.
3.1.Заочна мандрівка по Україні.
-У кожного з нас є родичі,які проживають далеко від рідного дому.
Попробуймо розповісти про них.
( Діти розповідають,де живуть їхні бабусі,дідусі,родичі ).
-«Мандрівка» по Україні за маршрутом:
-Косів – Івано-Франківськ – Кельменці(Буковина)-Волинь(Луцьк) – Луганськ – Одеса – Київ…
Донецьк – Крим – Луганськ – частина України.
-Що ми знаємо про Київ?
3.2.Бесіда за планшетом «Київ – столиця України»
-Що ми бачимо на цих малюнках?
-Які події відбувалися на Майдані?
-Що ми про них знаємо?
3.3. Хвилини пам’яті: складаємо віночок пам’яті Героям Небесної Сотні.
(Кожна дитина несе на дошку свою квіточку до віночка пам’яті).
-Вшануємо пам’ять героїв хвилиною мовчання.
3.4. Хвилини творчості.
-Ось і ваші маленькі ручки долучилися до великої справи – збереження пам’яті про тих,хто загинув у боротьбі за незалежність України.Запам’ятайте цей час.
-А щоб ви завше пам’ятали сьогоднішній урок,день,події в Україні,попробуємо на папері залишити «слід» від вашої долоньки.
(Діти відмальовують свою долоньку).
4.Підсумок уроку.
- Сьогодні,у цей час,тисячі ваших ровесників у своїх класах ведуть розмову про свій рідний край,про Україну.Ми радіємо,що нас багато.Віримо,що всі діти хочуть миру на рідній землі,у єдиній державі – Україні.Шлемо вітання всім,хто живе на українській землі.(Діти розказують вірші про Україну – додаток 3.
Приклеюють відмальовані долоньки довкола карти України).
-Звучить пісня про Україну.
Додаток 2.
Послухайте,люди добрі,
Що хочу казати:
Україну,Гуцульщину
Буду прославляти.
Люблю свою рідну хату,
Рідну Україну.
Тут з батьками проживаю
Вже не одну днину.
Співаночки у віночки
Умію звивати.
Їх бабуся нам складала,
Учила співати.
А я свою Україну
Повік не забуду.
Співанками,як бабуся,
Прославляти буду.
Лети,моя співаночко,
Із гір по долині.
Хочу жити в мирі,дружбі
В єдиній Вкраїні.
Додаток 3.
Українську вишиванку
Одягнули всі ми зранку.
Ми – вкраїнські школярі,
Ось в нас книги,»Букварі».
Поспішали в рідну школу –
Гарну,світлу,веселкову –
Щоб привіт послати нині
Всій школярській Україні.
І на південь,і на схід,
Де живе вкраїнський цвіт.
І на північ,де малята
Теж прийшли усі на свято.
Свято єдності,любові…
Адже всі сьогодні в школі
Україну прославляють,
Миру,злагоди бажають.
В кожнім домі,в кожній хаті
Має мудрість панувати.
Радісний,щасливий сміх
Звеселяти має всіх.
В мріях діти всі єдині:
Зичим миру Україні!
Досить смутку,сліз,тривоги,
Небезпеки на дорогах!
Об’єднаймо рученята,
Нас,школяриків,багато.
Хай на всі простори лине:
«Україна в нас єдина!»
Вчитель
початкових класів
Річківського НВК
Копчук М.Д.
Підписатися на:
Дописи (Atom)